LG 139 cm (55 inch) 4K QNED Mini LED Smart TV | α8 AI Processor 4K Gen3 | HDR10 & Dolby Vision | 120Hz Refresh Rate | Dynamic QNED Color Pro | webOS 26 | AI Sound Pro | Dolby Atmos (55QNED85BXA)
Visit the LG store
( Ratings & Reviews)
offerprice__logo
41% off
(Incl. of all taxes)
MRP
41% off
(Incl. of all taxes)
EMI starting from
See EMI options
loyalty-hub Earn 571 Points
info
loyalty-hub
Loyalty Points
How do I earn loyalty points?
Know More
giftGoodies
Free freebie-101 worth Know More
storefrontExclusively available in your nearest Vijay Sales Store
checkIn stock
deliveryExpress Delivery,
deliveryAvailable at
1
Wishlist
installmentExtra Deals Available
See All
Delivery
location Enter Pincode
Available at
Pickup Available
chevron-right
With Exchange
How does exchange work?
The pincode is not serviceable for exchange.
cashify-icon
Exchange Offer Applied success
trash Remove
Exchange Product
Change
Exchange Value
Upgrade Bonus
info
vs-exchange-tag Exchange Summary
asterisk
Note: Your order may get cancelled if the TV does not meet the specified conditions during delivery.
vs-exchange-icon
Exchange Applied success
trash Remove
Exchange Product
Samsung Galaxy A21s (6 GB/64 GB)Change
asterisk
Without Exchange
vs-plusVS+ Extended Warranty
VS Extended Warranty
=
Key Features
    <b>Screen Size:</b> 55 Inch (139 cm) - Immersive large-screen viewing<br> <b>Display:</b> 4K QNED MiniLED - Vivid colors and deep contrast with advanced Mini LED technology<br> <b>Resolution:</b> 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) - Crystal-clear picture quality<br> <b>Processor:</b> α8 AI Processor 4K Gen3 - Intelligent optimization for picture and sound<br> <b>HDR Support:</b> Dolby Vision / HDR10 / HLG - Dynamic, lifelike visuals with high dynamic range<br> <b>Refresh Rate:</b> 120Hz Native (VRR 144Hz) - Ultra-smooth motion for sports and gaming<br> <b>Audio Technology:</b> Alpha 8 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix), supports AC4, Dolby Digital, EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X - Immersive, multi-dimensional sound<br> <b>Operating System:</b> webOS 26 - Fast, intuitive smart TV experience<br> <b>Smart Features:</b> Smart TV, AI Hub, LG Shield, AI Magic Remote, Multi AI Search, AI Concierge, AI Voice ID, AI Personalization, AI Chatbot - Advanced AI and smart ecosystem<br> <b>Gaming Features:</b> FreeSync Compatible, HGIG Mode, Game Optimizer, ALLM, VRR (up to 144Hz), Dolby Vision for Gaming (4K 120Hz), Motion Booster 288 - Next-level gaming performance<br> <b>Connectivity:</b> 4 HDMI (4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT) | 2 USB (v2.0) | Bluetooth v5.3 | Wi-Fi 5 | Ethernet | Optical Out - Mutiple connections for all devices<br> <b>Supported Apps:</b> YouTube, Jio Hotstar, Prime Video, Netflix, Apple TV<br>
Show all features
warranty-filled
Brand Warranty
Wishlist
Pre-Book Now
vsprice-icon
Pre-Book Now
Added to cart successfully
Discover the missing pieces to amplify your entertainment hub.
combo offers
Features
Frequently Bought Together
Perfect Pairings with Products that Complement Your Selection
Product Specification
Specifications
GENERAL FEATURE
  • BRAND LG
  • MODEL NAME 55QNED85BXA
  • COLOR Black
  • LAUNCH YEAR 2026
DISPLAY
  • DISPLAY SIZE 55 Inch (139 cm)
  • SCREEN TYPE 4K QNED MiniLED
  • HD TECHNOLOGY & RESOLUTION 4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
  • SMART TV Yes
  • BACKLIGHT TYPE Mini LED
  • REFRESH RATE 120Hz Native (VRR 144Hz)
  • WIDE COLOR GAMUT Dynamic QNED Color Pro (100% Color Volume certified)
  • ADDITIONAL FEATURES High Contrast | Gray Scale | Invert Colors
VIDEO FEATURES
  • PICTURE PROCESSOR α8 AI Processor 4K Gen3
  • AI UPSCALING α8 AI Super Upscaling 4K
  • DYNAMIC TONE MAPPING Yes (Dynamic Tone Mapping Pro)
  • MOTION Motion Pro
  • HDR (HIGH DYNAMIC RANGE) Dolby Vision / HDR10 / HLG
  • PICTURE MODES 9 modes
AUDIO FEATURES
  • SPEAKER TYPE 2.0 Channel
  • AI SOUND Alpha 8 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix)
  • SPEAKER DIRECTION Down Firing
  • AUDIO OUTPUT 20 Watts Output
SMART TV FEATURES
  • OPERATING SYSTEM webOS 26
  • MULTI VOICE ASSISTANTS Google Gemini, Microsoft Copilot
  • WEB BROWSER Yes (Full Web Browser)
POWER
  • POWER SUPPLY (VOLTAGE, HZ) AC 100~240V 50-60Hz
  • POWER CONSUMPTION (STAND-BY) Under 0.5W
CONNECTIVITY
  • USB 2ea (v 2.0)
  • HDMI 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT)
  • SPDIF (OPTICAL DIGITAL AUDIO OUT) 1ea
  • BLUETOOTH Yes (v 5.3)
  • ETHERNET 1ea
  • WI-FI Yes (Wi-Fi 5)
  • RF INPUT (ANTENNA/CABLE) 2ea
GAMING FEATURES
  • GAMING FreeSync Compatible (AMD), HGIG Mode, Game Optimizer, ALLM (Auto Low Latency Mode), VRR(Up to 144Hz), Dolby Vision for Gaming (4K 120Hz), Motion Booster 288
BROADCASTING
  • ANALOG TV RECEPTION Yes
  • DIGITAL TV RECEPTION DVB-T2/T (Terrestrial), DVB-C (Cable), DVB-S2/S (Satellite)
DIMENSIONS
  • PRODUCT DIMENSIONS WITH STAND(W X D X H) 1236 x 257 x 783 mm
  • PRODUCT WEIGHT WITH STAND 14.9 kg
MANUFACTURER DETAILS
  • GENERIC NAME Television
  • COUNTRY OF BRAND ORIGIN South Korea
  • COUNTRY OF MANUFACTURER India
  • IMPORTER DETAILS LG Electronics India Ltd
Additional Information
  • What's in the box?
  • Warranty
  • Demo and Installation
gift-dark
Goodies
Get 1 free gift
soundbar
Portronics Sound Slick V Wireless Soundbar With 80W Sound Delivery, 3.5mm AUX Jack, Optical Input (Black)