LG 164 cm (65 inch) NanoCell 4K Ultra HD Smart TV | α7 AI Processor 4K Gen9 | HDR10 & HLG | 60Hz Native Refresh Rate | webOS Smart Platform | AI Sound | Slim Design (65NU885BPLA)
Visit the LG store
( Ratings & Reviews)
offerprice__logo
29% off
(Incl. of all taxes)
MRP
29% off
(Incl. of all taxes)
EMI starting from
See EMI options
loyalty-hub Earn 585 Points
info
loyalty-hub
Loyalty Points
How do I earn loyalty points?
Know More
giftGoodies
Free freebie-101 worth Know More
storefrontExclusively available in your nearest Vijay Sales Store
checkIn stock
deliveryExpress Delivery,
deliveryAvailable at
1
Wishlist
installmentExtra Deals Available
See All
Delivery
location Enter Pincode
Available at
Pickup Available
chevron-right
With Exchange
How does exchange work?
The pincode is not serviceable for exchange.
cashify-icon
Exchange Offer Applied success
trash Remove
Exchange Product
Change
Exchange Value
Upgrade Bonus
info
vs-exchange-tag Exchange Summary
asterisk
Note: Your order may get cancelled if the TV does not meet the specified conditions during delivery.
vs-exchange-icon
Exchange Applied success
trash Remove
Exchange Product
Samsung Galaxy A21s (6 GB/64 GB)Change
asterisk
Without Exchange
vs-plusVS+ Extended Warranty
VS Extended Warranty
=
Key Features
    <b>Screen Size:</b> 65 Inch (164 cm) - Immersive large-screen viewing<br> <b>Display:</b> 4K UHD LED – Delivers sharp visuals with vibrant colors and enhanced clarity.<br> <b>Resolution:</b> 4K Ultra HD (3840 × 2160) – Crisp and detailed picture quality for immersive viewing.<br> <b>Processor:</b> α7 AI Processor 4K Gen9 – Intelligent processing for optimized picture and sound performance.<br> <b>Refresh Rate:</b> 60Hz Native – Smooth playback for everyday content and streaming.<br> <b>Upscaling:</b> 4K Super Upscaling – Enhances lower-resolution content closer to 4K quality.<br> <b>HDR Support:</b> HDR10 | HLG – Improved brightness and contrast for realistic visuals.<br> <b>Picture Features:</b> AI HDR Remastering | Dynamic Tone Mapping | FILMMAKER MODE™ – Advanced picture enhancements for cinematic viewing.<br> <b>Gaming Features:</b> ALLM | VRR (Up to 60Hz) | HGiG Mode | Game Optimizer – Smooth and responsive gaming experience.<br> <b>Audio Technology:</b> Dolby Atmos | AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) – Immersive surround sound experience.<br> <b>Speaker Output:</b> 20W (2.0 Channel) – Clear and balanced audio performance.<br> <b>Sound Features:</b> Clear Voice Pro | Adaptive Acoustic Tuning | WOW Orchestra | LG Sound Sync – Enhanced clarity and synchronization.<br> <b>Operating System:</b> webOS 26 – Smart and intuitive interface with personalized recommendations.<br> <b>Smart Features:</b> LG ThinQ | AI Magic Remote | AI Voice ID | AI Chatbot | Home Hub – Advanced AI-powered smart ecosystem.<br> <b>Screen Sharing:</b> Google Cast | Apple AirPlay | Apple HomeKit – Seamless content sharing across devices.<br> <b>Connectivity:</b> 3 × HDMI (eARC, ALLM) | 1 × USB | Wi-Fi | Bluetooth 5.3 | Ethernet – Versatile connectivity options.<br> <b>Supported Apps:</b> Netflix | Prime Video | YouTube | LG Channels | Web Browser and more.<br>
Show all features
warranty-filled
Brand Warranty
Wishlist
Pre-Book Now
vsprice-icon
Pre-Book Now
Added to cart successfully
Discover the missing pieces to amplify your entertainment hub.
combo offers
Features
Frequently Bought Together
Perfect Pairings with Products that Complement Your Selection
Product Specification
Specifications
GENERAL FEATURE
  • BRAND LG
  • MODEL NAME 65NU885BPLA
  • COLOR Black
  • LAUNCH YEAR 2026
DISPLAY
  • DISPLAY SIZE 65 Inch (164 cm)
  • SCREEN TYPE 4K UHD
  • HD TECHNOLOGY & RESOLUTION 4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
  • SMART TV Yes
  • BACKLIGHT TYPE Direct
  • REFRESH RATE 60Hz Native
  • ADDITIONAL FEATURES High Contrast | Gray Scale | Invert Colors
VIDEO FEATURES
  • PICTURE PROCESSOR α7 AI Processor 4K Gen9
  • AI UPSCALING 4K Super Upscaling
  • DYNAMIC TONE MAPPING Yes
  • HDR (HIGH DYNAMIC RANGE) HDR10 / HLG
  • PICTURE MODES 9 modes
  • ADDITIONAL FEATURES Filmmaker Mode | AI HDR Remastering | Auto Calibration
AUDIO FEATURES
  • SPEAKER TYPE 2.0 Channel
  • AI SOUND AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix)
  • SPEAKER DIRECTION Down Firing
  • AUDIO OUTPUT 20 Watts Output
SMART TV FEATURES
  • OPERATING SYSTEM webOS 26
  • MULTI VOICE ASSISTANTS Google Gemini, Microsoft Copilot
  • WEB BROWSER Yes (Full Web Browser)
POWER
  • POWER SUPPLY (VOLTAGE, HZ) AC 100~240V 50-60Hz
  • POWER CONSUMPTION (STAND-BY) Under 0.5W
CONNECTIVITY
  • USB 1ea (v 2.0)
  • HDMI 3ea (supports eARC, ALLM)
  • BLUETOOTH Yes (v 5.3)
  • ETHERNET 1ea
  • WI-FI Yes (Wi-Fi 5)
  • RF INPUT (ANTENNA/CABLE) 2ea
GAMING FEATURES
  • GAMING Game Optimizer, HGiG Mode, ALLM (Auto Low Latency Mode), VRR up to 60Hz
BROADCASTING
  • ANALOG TV RECEPTION Yes
  • DIGITAL TV RECEPTION DVB-T2/T (Terrestrial), DVB-C (Cable), DVB-S2/S (Satellite)
DIMENSIONS
  • PRODUCT DIMENSIONS WITH STAND (W X D X H) 1447 x 269 x 901 mm
  • PRODUCT WEIGHT WITH STAND 14.1 kg
ADDITIONAL FEATURES
MANUFACTURER DETAILS
  • GENERIC NAME Television
  • COUNTRY OF BRAND ORIGIN South Korea
  • COUNTRY OF MANUFACTURER India
  • IMPORTER DETAIL LG Electronics India Ltd
Additional Information
  • What's in the box?
  • Warranty
  • Demo and Installation
gift-dark
Goodies
Get 1 free gift
soundbar
Portronics Sound Slick V Wireless Soundbar With 80W Sound Delivery, 3.5mm AUX Jack, Optical Input (Black)