Visit the Daikin store
( Ratings & Reviews)
offerprice__logo
28% off
(Incl. of all taxes)
MRP
28% off
(Incl. of all taxes)
EMI starting from
See EMI options
loyalty-hub Earn 0.75 Points
info
loyalty-hub
Loyalty Points
How do I earn loyalty points?
Know More
giftGoodies
Free freebie-101 worth Know More
storefrontExclusively available in your nearest Vijay Sales Store
checkIn stock
deliveryExpress Delivery,
deliveryAvailable at
1
Wishlist
installmentExtra Deals Available
See All
Delivery
location Enter Pincode
Available at
Pickup Available
chevron-right
With Exchange
How does exchange work?
The pincode is not serviceable for exchange.
cashify-icon
Exchange Offer Applied success
trash Remove
Exchange Product
Change
Exchange Value
Upgrade Bonus
info
vs-exchange-tag Exchange Summary
asterisk
Note: Your order may get cancelled if the TV does not meet the specified conditions during delivery.
vs-exchange-icon
Exchange Applied success
trash Remove
Exchange Product
Samsung Galaxy A21s (6 GB/64 GB)Change
asterisk
Without Exchange
vs-plusVS+ Extended Warranty
VS Extended Warranty
=
Key Features
    <b>1 Ton Capacity:</b> Suitable for small sized rooms (Upto 110 Square Feet)<br> <b>5 Star Energy Rating</b><br> <b>ISEER Rating:</b> 5.70 for high energy efficiency<br> <b>Inverter Technology:</b> Variable speed swing compressor for efficient cooling<br> <b>Copper Condenser:</b> Durable with better heat transfer<br> <b>Cooling Capacity:</b> 3.50 kW (11942 Btu/h)<br> <b>PM 2.5 & Apatite Filter:</b> Removes fine dust and odors for cleaner air<br> <b>3D Airflow:</b> Uniform cooling across the room<br> <b>Coanda Airflow:</b> Better air distribution<br> <b>Triple Display:</b> Displays temperature, power usage and error codes<br> <b>Power Airflow Dual Flaps:</b> Enhanced airflow for faster cooling<br> <b>Power Chill Operation:</b> Rapid cooling performance<br> <b>Econo Mode:</b> Reduces power consumption<br> <b>Dew Clean Technology:</b> Auto cleans indoor coil<br> <b>Stabilizer Free Operation:</b> Works within 130~285V range<br> <b>Self Diagnosis:</b> Detects issues for easy troubleshooting<br> <b>R32 Refrigerant:</b> Eco-friendly refrigerant<br> <b>IDU Dimensions:</b> Height: 298 mm | Width: 892 mm | Depth: 231 mm<br> <b>ODU Dimensions:</b> Height: 550 mm | Width: 675 mm | Depth: 284 mm<br>
Show all features
warranty-filled
Brand Warranty
Wishlist
Pre-Book Now
vsprice-icon
Pre-Book Now
Added to cart successfully
Discover the missing pieces to amplify your entertainment hub.
combo offers
Features
Frequently Bought Together
Perfect Pairings with Products that Complement Your Selection
Product Specification
Specifications
Additional Information
  • What's in the box?
  • Warranty
  • Demo and Installation
gift-dark
Goodies
Get 1 free gift
soundbar
Portronics Sound Slick V Wireless Soundbar With 80W Sound Delivery, 3.5mm AUX Jack, Optical Input (Black)