Visit the Daikin store
( Ratings & Reviews)
offerprice__logo
30% off
(Incl. of all taxes)
MRP
30% off
(Incl. of all taxes)
EMI starting from
See EMI options
loyalty-hub Earn 255 Points
info
loyalty-hub
Loyalty Points
How do I earn loyalty points?
Know More
giftGoodies
Free freebie-101 worth Know More
storefrontExclusively available in your nearest Vijay Sales Store
checkIn stock
deliveryExpress Delivery,
deliveryAvailable at
1
Wishlist
installmentExtra Deals Available
See All
Delivery
location Enter Pincode
Available at
Pickup Available
chevron-right
With Exchange
How does exchange work?
The pincode is not serviceable for exchange.
cashify-icon
Exchange Offer Applied success
trash Remove
Exchange Product
Change
Exchange Value
Upgrade Bonus
info
vs-exchange-tag Exchange Summary
asterisk
Note: Your order may get cancelled if the TV does not meet the specified conditions during delivery.
vs-exchange-icon
Exchange Applied success
trash Remove
Exchange Product
Samsung Galaxy A21s (6 GB/64 GB)Change
asterisk
Without Exchange
vs-plusVS+ Extended Warranty
VS Extended Warranty
=
Key Features
    <b>1 Ton Capacity:</b> Suitable for small sized rooms (up to 110 Square Feet)<br> <b>3 Star Energy Rating</b><br> <b>ISEER Rating:</b> 4.4<br> <b>Inverter Technology:</b> Efficient swing compressor for consistent cooling<br> <b>3D Air Flow:</b> Uniform cooling in all directions<br> <b>Power Airflow Dual Flaps:</b> Wider and faster airflow distribution<br> <b>Power Chill:</b> Faster cooling performance<br> <b>PM2.5 + Active Carbon + Anti-Bacterial Prefilter:</b> Helps remove dust, odors and bacteria<br> <b>Econo Mode:</b> Energy saving operation<br> <b>Dew Clean:</b> Self-cleaning for better hygiene<br> <b>Hepta Sense:</b> Intelligent sensing for optimized cooling<br> <b>Triple Display:</b> Convenient operational display<br> <b>Self Diagnosis:</b> Detects faults for easy maintenance<br> <b>Filter Clean Indicator:</b> Alerts when cleaning is required<br> <b>High Ambient Cooling:</b> Operates efficiently from 16°C to 52°C<br> <b>Blue Fin Coated ODU:</b> Protection against corrosion<br> <b>R32 Refrigerant:</b> Eco-friendly refrigerant<br> <b>IDU Dimensions:</b> Height: 298 mm | Width: 800 mm | Depth: 239 mm<br> <b>ODU Dimensions:</b> Height: 550 mm | Width: 675 mm | Depth: 284 mm<br>
Show all features
warranty-filled
Brand Warranty
Wishlist
Pre-Book Now
vsprice-icon
Pre-Book Now
Added to cart successfully
Discover the missing pieces to amplify your entertainment hub.
combo offers
Features
Frequently Bought Together
Perfect Pairings with Products that Complement Your Selection
Product Specification
Specifications
Additional Information
  • What's in the box?
  • Warranty
  • Demo and Installation
gift-dark
Goodies
Get 1 free gift
soundbar
Portronics Sound Slick V Wireless Soundbar With 80W Sound Delivery, 3.5mm AUX Jack, Optical Input (Black)